Zakazane zabiegi kosmetyczne w czasie ciąży

Zakazane zabiegi kosmetyczne w czasie ciąży

Podczas ciąży zachodzi wiele zmian (fizycznych i emocjonalnych), które zmuszają kobiety do przystosowania się do tego nowego etapu. Te nowe nawyki to także zmiany w rutynie urodowej, a nawet w kosmetykach i zabiegach estetycznych. Ciąża to czas, kiedy kobiety muszą najbardziej o siebie zadbać, ponieważ wszystko co robią, stosują i spożywają może mieć reperkusje dla zdrowia dziecka, dlatego zabiegi pielęgnacyjne, terapie i produkty kosmetyczne muszą być odpowiednie dla tego etapu. Oto czego należy unikać podczas ciąży.

Zakazane zabiegi kosmetyczne w czasie ciąży

Chcemy, abyś w czasie ciąży była spokojna, szczęśliwa i bezpieczna. Dlatego też stworzyliśmy ten prosty i praktyczny przewodnik, który pomoże Ci dowiedzieć się, jakich zabiegów kosmetycznych powinnaś unikać, jeśli jesteś w ciąży.

Trwałe usuwanie włosów

Zaleca się unikanie zabiegów trwałego usuwania włosów, takich jak depilacja laserowa, ponieważ wciąż nie ma wystarczającej liczby badań na ten temat, aby wykazać ich skutki i ewentualne uszkodzenia płodu. Na wszelki wypadek najlepiej unikać tego rozwiązania. Jednocześnie nie zaleca się również stosowania kremów do depilacji, ponieważ zawierają one bardzo silne substancje chemiczne, które wnikają w skórę i mogą być szkodliwe zarówno dla kobiety w ciąży, jak i dla dziecka.

Solarium

Lampy UV i solarium są bardzo niebezpieczne dla zdrowia kobiet w ciąży. W tym etapie skóra staje się bardziej wrażliwa i delikatna na oparzenia ze względu na zmiany hormonalne i może powodować ostudę ciążową, czyli ciemne plamy, które mogą pojawić się na skórze kobiet w ciąży. Dodatkowo wysoka ekspozycja na promieniowanie UV powoduje spadek zawartości kwasu foliowego i “przegrzanie” organizmu matki, co bezpośrednio wpływa na rozwój płodu.

Kremy na przebarwienia na twarzy

Kremy te są przeciwwskazane w ciąży ze względu na zawarte w nich składniki chemiczne, które są szkodliwe dla dziecka, np. hydrochinon, który jest składnikiem aktywnym zakazanym w ciąży, ponieważ mógłby przekroczyć barierę łożyskową. Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu plam i w tym celu zaleca się stałe stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym w czasie ciąży, jeszcze lepiej jeśli jest on wolny od substancji chemicznych i zawiera tlenek cynku i/lub dwutlenek tytanu.

Perfumy

Najlepiej unikać nowych perfum i mocnych zapachów ze względu na ryzyko wystąpienia alergii, które w czasie ciąży będą trudniejsze do wyleczenia. Produkty z silnymi perfumami lub zapachami, które były używane wcześniej bez wywoływania reakcji alergicznej, również raczej nie wywołają reakcji w czasie ciąży, ale najlepiej ograniczyć ich stosowanie tak bardzo, jak to możliwe.

Zwalczanie trądziku kwasem salicylowym

W czasie ciąży normalne jest, że pojawia się trądzik ze względu na zmiany hormonalne, które przechodzisz w czasie ciąży. Kwas salicylowy jest jednym z najczęściej stosowanych składników do walki z trądzikiem, jednak lekarze często odradzają jego stosowanie w czasie ciąży, ponieważ jest to bardzo silny związek chemiczny, który może być przenoszony przez krew do łożyska i mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Jeśli z jakiegoś szczególnego powodu musisz zastosować kwas salicylowy, zaleca się jedynie stężenie 1% lub 2%.

Kiedy należy wykonać pierwsze USG w ciąży?
Jakie badania w ciąży należy obowiązkowo wykonać?
Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!

Dodaj komentarz