Połóg: ile czasu organizm potrzebuje na regenerację?

Połóg: ile czasu organizm potrzebuje na regenerację?

Okres połogu to czas gwałtownych zmian w organizmie. Organizm potrzebuje kilku tygodni odpoczynku, aby zregenerować się po wysiłku związanym z porodem i dostosować się do zmian, jakie przyniosły narodziny dziecka. Jeśli chodzi o ciało matki, to generalnie powrót do normalnego stanu trwa od 9 do 12 miesięcy, z tego powodu konieczne jest, aby matka przeżyła okres połogu ze spokojem i cierpliwością. Czas potrzebny na powrót organizmu do zdrowia zależy również od formy fizycznej matki i tego, jak dobrze dbała o siebie w czasie ciąży. Oto kilka najważniejszych zmian fizycznych, które zachodzą w organizmie kobiety w okresie połogu:

Okolice brzucha

W ciąży mięśnie okolicy brzucha ulegają znacznemu rozciągnięciu i w pierwszych tygodniach po porodzie normalne jest, że skóra jest wciąż rozciągnięta. Dzieje się tak dlatego, że macica potrzebuje około 40 dni, aby powrócić do swoich normalnych rozmiarów. Podczas ciąży macica zwiększa się sześciokrotnie ze swoich standardowych rozmiarów 7 cm szerokości na 5 cm szerokości. Zaraz po urodzeniu dziecka macica gwałtownie się kurczy i w ciągu 5 minut po porodzie traci połowę swojej objętości. Jest to mechanizm obronny, w przeciwnym razie matka wykrwawiłaby się na śmierć. Potrzeba jednak 5 do 6 tygodni, aby macica wróciła do wcześniejszych rozmiarów.

Dno miednicy

Mięśnie dna miednicy również ulegają znacznemu rozwarciu, ponieważ w ostatnich miesiącach ciężar dziecka uciska na mięśnie krocza. Podczas porodu mięśnie te podlegają dużemu wydłużeniu, aby zrobić miejsce dla główki dziecka. Z tego powodu ważne jest wzmocnienie tych mięśni, aby przywrócić utracony ton mięśni i zapobiec nietrzymaniu moczu.

Opuchlizna

W czasie ciąży zwiększa się objętość krążącej krwi, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie i wzrost łożyska. Rozszerzenie naczyń krwionośnych powoduje obrzęk nóg, a jednocześnie ciężar macicy uciska żyły krążące w jamie brzusznej, powodując wzrost objętości krwi w okolicy nóg, sprzyjając rozwojowi żylaków. Po porodzie cały układ krążenia i serce zaczynają się na nowo regulować. Stopniowo zmniejsza się obrzęk i zmniejsza się wielkość żył. Ćwiczenia aerobowe, takie jak chodzenie lub bieganie, pomagają poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego.

Cellulit

Zatrzymanie płynów spowodowane przez estrogen może również sprzyjać pojawieniu się cellulitu. Wskazane jest picie dużej ilości płynów, nie stanie i nie siedzenie zbyt długo oraz wykonywanie ćwiczeń zwiększających krążenie krwi w nogach. Masaże drenujące, stosowanie kremów antycellulitowych oraz dieta bogata w witaminy antyoksydacyjne może pomóc w redukcji obszarów z cellulitem

Nietrzymanie moczu i/lub kału

Po porodzie może wystąpić wyciek moczu lub brak kontroli nad wypróżnianiem się, gdy matka podejmuje wysiłek, np. śmieje się lub kaszle. Dochodzi do tego na skutek rozciągnięcia mięśni podczas porodu, zwłaszcza gdy poród jest naturalny.

Wydzielina z pochwy

W dniach po porodzie normalnym jest, że w wydzielinie z pochwy kobiety widoczne są skrzepy krwi. Po kilku tygodniach sytuacja normalizuje się, aż do całkowitego zniknięcia.

Przyrost masy ciała

Po okresie połogu, kiedy kobieta nie ma już w swoim łonie dziecka, łożyska i płynu owodniowego, waży zwykle około 5 lub 6 kg więcej. Wszystko zależy od tego, ile przytyła w czasie ciąży. Stopniowo waga ta będzie spadać, w miarę jak twoje ciało będzie bardziej zrównoważone.

Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!
Bezpieczny i kojący masaż w ciąży — jak go wykonać?
Dowiedz się, jak schudną po ciąży bez efektu jojo!

Dodaj komentarz