Korzyści z jogi dla kobiet w ciąży

Korzyści z jogi dla kobiet w ciąży

Praktykowanie jogi w czasie ciąży pomaga zharmonizować ciało i umysł, ale także łagodzi powszechne problemy ciążowe, takie jak obrzęki, wzdęcia, rozstępy, bóle pleców i nóg. Ponadto joga pozwala kobietom w ciąży zachować elastyczność ciała. Uprawianie tego typu delikatnych ćwiczeń fizycznych jest jednym z zaleceń, na które ginekolodzy nalegają obecnie najbardziej. Ta orientalna terapia wzbudza największe zainteresowanie ze względu na korzyści, jakie daje kobietom w czasie ciąży.

Korzyści z jogi dla kobiet w ciąży

Joga jest jednym z najbardziej polecanych przez ekspertów ćwiczeń, które pomagają kobietom w ciąży czuć się dobrze w czasie ciąży. Oczekiwanie na narodziny dziecka i możliwość trzymania go w brzuchu w czasie ciąży to dla wielu mam bardzo stymulujące uczucie. Z tego powodu wiele kobiet w ciąży ma świadomość, że muszą o siebie dbać, aby ich dziecko rosło zdrowe. Joga pozwala utrzymać stawy w giętkości. Ponadto joga wzmacnia układ mięśniowy, stymuluje krążenie, oraz pomaga się zrelaksować, ponieważ możesz wykorzystać techniki ćwiczone na zajęciach, aby zachować spokój i mieć nieco większą kontrolę nad swoim oddechem podczas porodu.

Inne korzyści z uprawiania jogi w czasie ciąży

  • Zwiększa szanse na naturalny poród i szybki powrót do zdrowia
  • Relaksuje umysł i utrzymuje go w spokoju i równowadze.
  • Pomaga i kontroluje oddychanie i krążenie
  • Zapobiega lękom
  • Wzmacnia kręgosłup
  • Pomaga rozwiązać problemy takie jak spuchnięte stopy i nogi, ból pleców itp.
  • Pomaga w trawieniu
  • Pomaga w zasypianiu
  • Poprawia stres i łagodzi zmęczenie.
  • Joga to także świetna pomoc w okresie połogu.

Pozycje jogi, których należy unikać w ciąży

Przyszła mama może rozpocząć zajęcia jogi w dowolnym momencie ciąży. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałaś jogi. Jednak wraz z postępem ciąży należy unikać wszelkich pozycji, które mogą stanowić zagrożenie dla ciąży. Joga to przede wszystkim łagodne ćwiczenia, z dużym naciskiem na płynne ruchy, ale także na oddychanie. Aby upewnić się, że żadna z pozycji, które praktykuje kobieta w ciąży nie jest niebezpieczna lub może doprowadzić do wypadku, zawsze zaleca się, aby zajęcia jogi nadzorował profesjonalista.

Istnieją pewne pozycje, których kobiety w ciąży powinny unikać, w zależności od etapu ciąży. Na przykład w drugim trymestrze należy unikać pozycji, które wymagają leżenia na plecach – ponieważ macica staje się cięższa, możesz wywierać zbyt duży nacisk na żyły, co zmniejszyłoby przepływ krwi do serca. Z drugiej strony należy również unikać wszystkich pozycji, które wymagają leżenia twarzą w dół, ponieważ wywiera to nacisk na brzuch kobiety ciężarnej, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży się znajduje. Ważne jest również unikanie pozycji, w których ciężarna mogłaby stracić równowagę.

Aby pomóc kobietom w ciąży w wykonywaniu ćwiczeń jogi, powszechnie stosuje się piłki (te używane w pilatesie), krzesła, koce itp. Biorąc pod uwagę znaczenie oddychania w ciąży i porodzie, joga zwykle skupia się na tym, aby kobieta nauczyła się kontrolować swój oddech. Ważne jest, aby kobieta w ciąży nauczyła się być świadomą swojego oddechu i tego, jak może on pomóc jej ciału (i umysłowi) . Oddychanie może również pomóc w uwolnieniu napięcia i stresu.

Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!
Bezpieczny i kojący masaż w ciąży — jak go wykonać?
Dowiedz się, jak schudną po ciąży bez efektu jojo!

Dodaj komentarz