Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?

Dla wielu kobiet wiadomość o tym, że są w ciąży jest jedną z najszczęśliwszych wiadomości w ich życiu. Niezależnie od tego, czy jest to niespodzianka, czy było to planowane przez długi czas, potwierdzenie ciąży może być całkowitym zaskoczeniem, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych objawów, które by na to wskazywały. W rzeczywistości jest to jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie kobiety: kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży? Czy jest to kwestia dni, czy też miesięcy?

Kiedy pojawiają się pierwsze oznaki ciąży?

Pierwsze oznaki ciąży mogą pojawić się po dwóch tygodniach od daty zapłodnienia, ale bardzo często zdarza się, że kobiety nie zdają sobie sprawy, aż do momentu, gdy ich się spóźnia. W takim przypadku zaleca się prowadzenie zapisu, kiedy przypada termin miesiączki miesiąc po miesiącu, aby wiedzieć, kiedy występuje opóźnienie. Po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia, jeśli nie pojawiła się miesiączka, najlepiej zrobić test ciążowy, aby dowiedzieć się, czy spodziewasz się dziecka.

Jednym z zaleceń jest wykonanie badania krwi przed badaniem moczu. Dzieje się tak dlatego, że te drugie badania mogą dawać fałszywie wyniki, jeśli jesteś we wczesnych tygodniach ciąży. Dlatego najlepiej wykonać test ciążowy, który jest bardzo czuły na hormon ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która zaczyna być wydzielana w ciąży. Jeśli ten test jest negatywny, należy udać się do lekarza, który pomoże Ci ustalić, co jest przyczyną braku miesiączki.

Objawy ciąży

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że ciało każdej kobiety ma cechy szczególne, których inna kobieta może nie mieć. Innymi słowy, nie wszystkie kobiety w ciąży mają takie same objawy. Jest jednak kilka oznak, które organizm kobiety w ciąży często doświadcza:

  • Tkliwość piersi
  • Pragnienie
  • Mdłości
  • Wymioty
  • Wahania nastrojów
  • Zaparcia
  • Zmęczenie
  • Brak lub opóźnienie miesiączki

Wiele kobiet zgłasza, że ich zmysł węchu i smaku zmienia się podczas lub po ciąży. W niektórych przypadkach czują, że ich zmysł węchu jest maksymalnie podwyższony, zjawisko to znane jest jako hiperosmia. Jest to rzadkie zaburzenie, w którym występuje zwiększenie wrażliwości węchowej. Stan ten pojawia się zwykle w czasie ciąży i jest spowodowany wzrostem estrogenów w pierwszym trymestrze ciąży. Zmysł smaku i węchu są ze sobą powiązane, współpracują ze sobą. Niektórzy eksperci twierdzą, że te zmiany pomagają ciężarnej matce poprawić równowagę składników odżywczych potrzebnych do kontrolowania organizmu, takich jak minerały, takie jak wapń i sód.

Innym objawem, który nie jest tak powszechny, ale może się pojawić, jest lekkie krwawienie z pochwy. Kobiety najczęściej kojarzą krwawienie jako miesiączkę, więc wykluczają zapłodnienie. Jednak istnieje tak zwane krwawienie implantacyjne i występuje, gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się w endometrium. Zazwyczaj krew, która zostaje wydalona ma brązowawy i różowawy kolor i jest jaśniejsza niż normalna miesiączka. W przypadku, gdy doświadczyłaś bólu miednicy, jest to kolejny znak, że masz ten rodzaj krwawienia.

Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!
Bezpieczny i kojący masaż w ciąży — jak go wykonać?
Dowiedz się, jak schudną po ciąży bez efektu jojo!

Dodaj komentarz