Jak muzyka wpływa na ciążę?

Jak muzyka wpływa na ciążę?

Oto dlaczego powinnaś słuchać muzyki podczas ciąży i jakie korzyści przynosi ona zarówno mamie, jak i dziecku.

Rozwój słuchu u niemowląt w łonie matki

Ekspozycja dziecka na muzykę jeszcze w łonie matki pomoże zainicjować i przyspieszyć wiele obszarów jego rozwoju neuronalnego. Chociaż uszy zaczynają się formować w ciągu pierwszych dwudziestu tygodni ciąży, to dopiero w 20 tygodniu ukształtuje się i rozwija układ słuchowy i jego połączenia z mózgiem. W 24 tygodniu płód będzie nawet reagował na dźwięki dochodzące przez łożysko. Możesz poczuć, że dziecko porusza się, kopie lub nawet potrząsa głową w odpowiedzi na głośny hałas.

W ostatnim trymestrze ciąży Twoje dziecko będzie mogło słuchać tej samej muzyki, której słuchasz w głośniku lub w samochodzie. A w 32 tygodniu będzie w stanie nauczyć się melodii, które będzie w stanie rozpoznać po urodzeniu. To właśnie w tych ostatnich tygodniach można skorzystać z okazji i śpiewać dziecku kołysanki. Naukowo udowodniono, że zanim dziecko się urodzi, jego mózg zarejestruje ton twojego głosu, twój język ojczysty, wzory, w jakich mówisz, a nawet rytmy i intonacje twojej mowy.

Korzyści z odtwarzania muzyki dla dzieci w ciąży

1. Muzyka wspomaga rozwój słuchowy i neuronalny płodu

Gdy puszczamy dziecku muzykę, pomagamy mu w rozwoju mózgu i słuchu. Należy jednak uważać, bo głośność i rodzaj odtwarzanej muzyki ma znaczenie. Włącz do swojego repertuaru muzykę wykonywaną na różnych instrumentach, w różnych rytmach, śpiewaną i instrumentalną. Nie musi to być typowa “dziecięca” muzyka. Zawsze zmieniaj muzykę i wybieraj taką, która wprawia Cię w dobry nastrój. 

Ponadto w czasie ciąży układ słuchowy dziecka nie jest w stanie rozróżnić głośnych dźwięków od muzyki. Co więcej, powodują one stres i mogą wpływać na wzorzec snu dziecka i harmonogram karmienia po urodzeniu. Staraj się więc słuchać muzyki o umiarkowanej lub niskiej głośności.

2. Muzyka zmniejsza stres u matki

W czasie ciąży możesz być narażona na wiele sytuacji stresujących, od społecznych po fizyczne i psychiczne. Ale czy wiesz, że stres ma niekorzystny wpływ na Twój płód?

Liczne badania naukowe wykazały, że im więcej masz stresu w czasie ciąży, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się poza terminem, będzie miało niską wagę urodzeniową i (eksperymentalnie udowodnione na zwierzętach). Muzyka, niezależnie od tego, czy jej słuchasz, czy śpiewasz, pomoże Ci się uspokoić, gdy czujesz się niespokojna i zestresowana. Jest to nawet szeroko stosowane narzędzie podczas porodu, aby pomóc matce w tym ważnym czasie.

3. Muzyka pomaga wzmocnić emocjonalną więź między dzieckiem a matką

Mózg dziecka odnosi muzykę i melodie, które słyszy, do tego, jak się czuje w łonie matki. Kiedy Twoje dziecko, po urodzeniu, ponownie usłyszy te melodie, jego mózg przeniesie je z powrotem do poczucia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, które odczuwało w brzuchu. A jeśli mu zaśpiewasz, to jeszcze lepiej. Twój śpiew pozwoli dziecku nie tylko zacząć rozpoznawać piosenki, ale także odnosić się do twojego głosu i spokoju, jaki odczuwa, gdy cię słyszy. Uwierz mi, to magiczny moment, kiedy dziecko rozpoznaje w twoich ramionach tę melodię, którą śpiewałaś w kółko podczas ciąży.

Sprawdź jakie badania przed ciążą warto wykonać!
Bezpieczny i kojący masaż w ciąży — jak go wykonać?
Dowiedz się, jak schudną po ciąży bez efektu jojo!

Dodaj komentarz