Jak odpowiednio przygotować się do ciąży?

Jak odpowiednio przygotować się do ciąży?

Ciąża w życiu każdej kobiety to szczególny moment, do którego należy się przygotować. Decyzja o wydaniu dziecka na świat powinna być dokładnie przemyślana i zaplanowana, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia komplikacji. Pierwsze kroki warto podjąć już rok przed poczęciem, a starania rozpocząć od wizyty u ginekologa. O co jeszcze trzeba zadbać, aby odpowiednio przygotować się do ciąży? O tym można przeczytać poniżej!

Wybór ginekologa i wizyta kontrolna

Najważniejszym aspektem podczas planowania ciąży jest wybór dobrego ginekologa. Nie powinien być to pierwszy lekarz, do którego kobiecie uda się zapisać, a osoba godna zaufania, mająca pełną świadomość, jak ważna decyzja właśnie została podjęta. Trzeba mieć na uwadze, że ginekolog nie tylko będzie przygotowywał przyszłą mamę do zapłodnienia, ale też prowadził całą ciążę. Dlatego też tak istotne jest to, aby kobieta mogła czuć się przy lekarzu swobodnie i bezpiecznie. W trakcie pierwszej wizyty ginekolog lub pielęgniarka przeprowadzą z pacjentką wywiad. Niektóre zadawane pytania mogą być dla niej dość zaskakujące, ale ich cel jest jeden. Mianowicie prowadzą do ustalenia potencjalnych problemów, zagrożeń lub powikłań. Kolejnym krokiem jest badanie ginekologiczne. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to lekarz może zlecić jeszcze inne dodatkowe badania, które pomogą sprawdzić, czy istnieją poważne czynniki uniemożliwiające lub utrudniające zajście w ciążę. Pod koniec wizyty ginekolog powinien przekazać kobiecie zalecenia dotyczące diety, stylu życia, czy suplementacji. W razie potrzeby wdroży też leczenie.

Wizyta kontrolna u stomatologa

Zanim kobieta zacznie starać się o dziecko, powinna także udać się do stomatologa skontrolować stan uzębienia i przeprowadzić leczenie. W trakcie trwania ciąży stany zapalne, zmiany próchnicze, czy choroby przyzębia mogą się nasilać. Głównie dlatego, że kobieta dość często wymiotuje (zwłaszcza w pierwszym trymestrze) oraz znacznie częściej spożywa posiłki i po nich nie zawsze dba o należytą higienę jamy ustnej. W konsekwencji mogą pojawić się zakażenia prowadzące nawet do poronienia lub przedwczesnego porodu. Mimo że leczenie u stomatologa w czasie ciąży jest możliwe, to istnieje szereg zabiegów, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, jak chociażby wykonanie badania rentgenowskiego, czy też leczenia kanałowego w pierwszym trymestrze. W związku z powyższym o wiele lepszym rozwiązaniem jest zadbać o zęby jeszcze przed zajściem w ciążę, tym samym nie ryzykując, że pojawią się niebezpieczne komplikacje.

Redukcja masy ciała

Badania potwierdzają, że niedowaga, nadwaga lub otyłość mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać zajście w ciążę. Warto więc sprawdzić, czy waga kobiety mieści się w normie. Najlepiej zrobić to przy pomocy współczynnika BMI. Jeżeli wynik będzie mieścił się w zakresie od 18 do 30, to znak, że wszystko jest w porządku. Natomiast przy BMI poniżej 18 oznacza niedowagę, a powyżej 30 nadwagę. W obu przypadkach należy spróbować unormować wagę, a w razie potrzeby wykonać niezbędne badania, aby ustalić przyczynę takiego stanu. Przy nieprawidłowej masie ciała jest nie tylko odpowiedzialna za zaburzenia gospodarki hormonalnej i problemy z owulacją, ale może też prowadzić do cukrzycy i nadciśnienia w ciąży oraz niskiej wagi dziecka.

Prawidłowa dieta

Przy redukcji masy ciała bardzo duże znaczenie ma prawidłowa dieta, która powinna być stosowana podczas całej ciąży. Od teraz kobieta nie tylko będzie musiała zadbać o siebie, ale też maluszka, który lada moment zagnieździ się w jej łonie. W jej jadłospisie muszą znaleźć się produkty spożywcze będące doskonałym źródłem wartościowych składników odżywczych. W posiłkach nie może więc zabraknąć owoców i warzyw, ale też mięsa, ryb, roślin strączkowych oraz wyrobów mlecznych. Warto również sięgnąć po produkty, które zawierają kwas foliowy np. banany, pomarańcze, szpinak, brukselki, czy sałatę. Niemniej ważna jest ilość wypijanych dziennie płynów najlepiej wody mineralnej lub naturalnych soków owocowych. Zaleca się ograniczenie spożywania cukru, soli i produktów poddanych wysokiemu przetworzeniu.

Eliminacja używek

Papierosy, alkohol, czy inne substancje psychoaktywne mają szkodliwy wpływ na dorosłego człowieka, więc nie trudno wyobrazić sobie, jak duży mogą mieć na płód. W trakcie starania się o dziecko i całej ciąży, koniecznie trzeba zrezygnować ze wszelkich odżywek. Ta reguła obowiązuje nie tylko przyszłą mamę, ale też ojca. Stosowanie tego typu substancji przez jednego z rodziców może w konsekwencji prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu, występowania wad rozwojowych u dziecka lub zbyt niskiej wagi.

Zwiększona aktywność fizyczna

Dziś coraz więcej osób zapomina, jak ważna jest codzienna dawka ruchu. Choć aktywność fizyczna jest niezbędna do zdrowego trybu życia, to kobiety starające się o dziecko bądź już będące w ciąży powinny zwrócić szczególną uwagę, czy tego ruchu im nie brakuje. Oczywiście nie chodzi o to, aby startować w maratonie, a jedynie przejść się na spacer, iść pobiegać, czy też popływać na basenie. Co ciekawe, uprawianie sportu nie dość, że poprawia kondycję, to wzmacnia też mięśnie, które z całą pewnością przydadzą się podczas porodu. Kobieta może wybrać dowolną dyscyplinę, która przypadnie jej do gustu (może uda się zachęcić do wspólnej aktywności partnera), ale powinna zrezygnować z takiej, która stosunkowo często kończy się kontuzją. Jeżeli konieczne będzie wprowadzenie leczenia, to planowana ciąża zejdzie na dalszy plan.

Ocena środowiska życia

Kolejnym kluczowym elementem mającym na celu odpowiednie przygotowanie do ciąży jest ocena środowiska, które otacza przyszłą mamę. W pierwszej kolejności należy zadbać o zminimalizowanie stresu. Być może jest to właściwy moment na zmianę pracy na spokojniejszą lub rezygnację z godzin nadliczbowych. Zresztą trzeba pamiętać, że niektóre zawody są bardzo dużym zagrożeniem dla dziecka i kobiety w ciąży, wtedy obowiązkowo trzeba przejść na urlop lub zrezygnować z zatrudnienia w danym miejscu. Stres może być też skutkiem problemów rodzinnych lub toksycznych znajomych. Przed planowanym zapłodnieniem dobrze jest rozwiązać zaległe sprawy i zweryfikować, czyja obecność w życiu przyszłej mamy jest zbędna.

Suplementacja niezbędnych składników odżywczych

Niestety nie zawsze udaje się dostarczyć do organizmu niezbędnych witamin i składników odżywczych w posiłkach. Na szczęście można posiłkować się dostępnym suplementami diety. Dla kobiet planujących zajście w ciąże, największe znaczenie powinny mieć:

  • Kwas foliowy jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój dziecka, jego mózgu oraz rdzenia kręgowego.
  • Witamina D jest potrzebna do rozwoju szkieletu dziecka oraz wzmocnienia kości przyszłej mamy.
  • Witamina E chroni przed poronieniem i występowaniem wad wrodzonych.
  • Jod przyjmowany jeszcze przed zajściem w ciążę pomaga zapobiec niedorozwojowi płodu.
  • Żelazo zapobiega występowaniu niedokrwistości u ciężarnej.
  • Kwasy Omega-3 wspierają rozwój, wzrok oraz układ nerwowy i odpornościowy dziecka.

Suplementację tymi składnikami zawsze należy skonsultować z lekarzem, ponieważ ustali on odpowiednią dawkę mając na uwadze stan zdrowia kobiety, a także wyniki przeprowadzonych badań.

Zbliżenia tylko z przyjemności a decyzja wspólna

Jak wspomniano na początku, podjęcie decyzji o dziecku powinno być bardzo dobrze przemyślane. To nie jest tylko ciąża i poród, ale zobowiązanie na przynajmniej następne 18 lat. Dlatego też przyszli rodzice muszą być całkowicie pewni i zgodni. Jeżeli ze strony jednego z nich pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, to koniecznie trzeba je przedyskutować i ewentualnie przełożyć plany związane z ciążą na przyszłość. Kiedy oboje stwierdzą, że są gotowi na dziecko, to seks nie może być ukierunkowany tylko na tę myśli. Rodzice wzajemnie będą się stresować i nadmiernie starać, co negatywnie wpłynie na próby poczęcia. Zbliżenia powinny być przyjemnością, poczuciem bliskości i relaksu. Tylko w ten sposób za kilka miesięcy w domu może pojawić się nowy członek rodziny.

Pozytywne podejście do życia i plany na przyszłość

Zarówno okres starania się o dziecko, jak i ciąża to niesamowity czas, który na długo pozostanie w pamięci obojga rodziców. Jednak nie wszystkie dni będą dla nich łatwe. Z całą pewnością pojawią się gorsze chwile. Zwłaszcza kiedy kobieta będzie czuła poranne mdłości lub zbliżała się do terminu porodu. W tym okresie partner powinien wykazać się dużą cierpliwością i wsparciem. Jego obecność może być naprawdę przydatna, ale w momencie, gdy kobieta będzie chciała zostać sama, to trzeba jej to umożliwić. Mimo to oboje będą mieli też wiele niezapomnianych chwil i to właśnie je trzeba pielęgnować i zachować w pamięci. Jest to odpowiedni moment na planowanie wspólnej przyszłości i wyobrażanie sobie, jak zmieni się ich życie, kiedy pojawi się dziecko. Już dwie kreski na teście ciążowym sprawią, że cały ich świat wywróci się do góry nogami, ale wystarczy wziąć maluszka na ręce po raz pierwszy, żeby przekonać się, że było warto zawalczyć o powiększenie rodziny.

Zumba – najlepszy trening dla całego ciała 
Ambiwertyk – introwerty i ekstrawertyk w jednej osobie, Sprawdź, czy nim jesteś
Zdrowa dieta w czasie ciąży: o składnikach odżywczych oraz witaminach dla Ciebie i Twojego dziecka

Dodaj komentarz