Rodzaje testów ciążowych — czym kierować się wybierając test ciążowy?

Rodzaje testów ciążowych — czym kierować się wybierając test ciążowy?

Wykonanie testu ciążowego jest niezwykle stresującym wydarzeniem dla kobiety. Często jest on symbolem ogromnego szczęścia lub też czarnej rozpaczy, w zależności od tego, czy ciąża była planowana. Pierwszym krokiem przed uzyskaniem informacji ważącej na jej życiu jest zakup testu ciążowego. Warto jednak rozeznać się w ich rodzajach i zwrócić uwagę na poszczególne parametry, by uniknąć rozczarowania lub niespodzianki. Należy pamiętać, by trzymać się instrukcji i robić test nie wcześniej, niż dziesięć dni od zbliżenia i owulacji. Zbyt wcześnie wykonany test ciążowy może być omyłkowo uznany za negatywny przez bardzo delikatne oznaczenie jako dodatni.

Zalety domowych testów ciążowych

Niewątpliwą zaletą testów ciążowych, które można zakupić w aptece (a nawet w niektórych supermarketach) jest fakt, że można je wykonać w domowym zaciszu przy zachowaniu pełnej prywatności. Równie ważnym plusem jest szybkość uzyskanych wyników — może być on  widoczny po paru minutach. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu należy udać się do przychodni ginekologicznej, by lekarz mógł zbadać poziom beta gonadotropiny kosmówkowej w surowicy krwi. W przypadku wyniku negatywnego i przy jednoczesnych utrzymujących się objawach (brak miesiączki, nudności, bóle głowy lub inne nietypowe dolegliwości) warto udać się do ginekologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Rodzaje testów ciążowych

Na polskim rynku dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych. Wszystkie testy polegają na wykrywaniu w moczu gonadotropiny kosmówkowej (w skrócie: hCG), która jest produkowana już kilka dni po zapłodnieniu. Produkcja tego hormonu jest utrzymywana w organizmie przez cały okres trwania ciąży. Jego stężenie w pierwszych dniach może być na tyle niskie, że testy pokażą wynik dodatni, jednak ledwo widoczny. Może być on omyłkowo brany za negatywny. Warto również wykonywać testy ciążowe rano, ponieważ wtedy stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest najwyższe, dlatego też wynik będzie najbardziej wiarygodny.

Podział testów ciążowych ze względu na technikę wykonania

Najbardziej rzucającym się w oczy parametrem testu ciążowego jest sposób wykonania. W zależności od techniki wykonania, testy ciążowe dzielą się na:

  • Testy płytkowe (kasetowe) wymagają zebrania moczu do pojemnika, a następnie umieszczenia paru kropel w okienku płytki testu.
  • Testy strumieniowe (flamastrowe) są wyposażone w specjalną końcówkę oraz uchwyt. Należy go umieścić na parę sekund pod strumieniem moczu.
  • Testy paskowe wymagają zebrania moczu do pojemnika i zanurzenia w nim paska.

Podział testów ciążowych ze względu na czułość

Testy ciążowe dzielą się również pod względem czułości. Właśnie od tego parametru zależy, po jakim czasie od zapłodnienia test może być wiarygodny. Wyróżnia się trzy rodzaje czułości testu:

  • Testy ultraczułe (o czułości do 500 IU/I) mogą powiedzieć, czy kobieta jest w ciąży już dziesięć dni po zapłodnieniu (ok. 4 dni przed spodziewaną miesiączką)
  • Testy o czułości 500-800 IU/I są wiarygodne dopiero dwa tygodnie od zbliżenia.
  • Testy o czułości powyżej 800 IU/I mogą ukazać wynik trzy tygodnie po zapłodnieniu (tydzień po planowanej miesiączce)
Jak globalizacja kształtuje naszą codzienną rzeczywistość?
Jak znaleźć odpowiednią nianię w mojej okolicy?
Rozliczanie się z podatku rodziców samotnie wychowujących dzieci

Dodaj komentarz