
Kochani, z okazji Dnia Bobrów mam dla Was coś naprawdę wyjątkowego! Oprócz tradycyjnej instrukcji: jak narysować bobra przygotowałam dla Was niespodziankę, która przyniesie Wam wiele radości, a także garść ciekawych informacji na temat tych rozkosznych stworzeń. Gra planszowa Rodzinka Bobrów to autorski projekt, z którego jestem wyjątkowo dumna. Koncepcja, fabuła, tekst, ilustracje, skład graficzny – wszystko opracowałam samodzielnie i aż się nie mogę doczekać, żeby ją na Was przetestować ;) Musicie tylko pobrać pliki, wydrukować, złożyć, a po rozegraniu kilku partii koniecznie dać mi znać, co niej sądzicie.
Gra planszowa z okazji Dnia Bobrów
To moja propozycja na spędzenie czasu w rodzinnym gronie, co się akurat doskonale składa, bo bobry to wyjątkowo rodzinne gryzonie, a moja gra planszowa dostarczy Wam wielu ciekawostek na ich temat. Wszystko podane w lekkiej i nietypowej formie, dzięki czemu nawet nie odczujecie, że przyswoiliście taką ilość informacji.
Oto i nasza ilustrowana plansza. W zestawie znajdziecie także karty, pionki i kostkę do gry. Ta ostatnia przydatna tylko w sytuacji, gdy nie mamy zwykłej kostki. Wszystkie elementy wymagają wycięcia i złożenia, a do tego przydadzą Wam się:
- nożyczki
- taśma klejąca
- klej
- nożyk do tapet lub nóż do bigowania
- kredki lub pisaki jeśli chcemy pokolorować grę
Ponadto potrzebne nam będą wydruki. Cała gra planszowa mieści się na 9 stronach i najlepiej wydrukować wszystkie na kartkach bloku technicznego A4.
Ostatecznie uzyskamy taki efekt.
Jak złożyć grę planszową?
1. Zaczynając od planszy. Przycinamy wszystkie 4 karty A4, które po złożeniu stworzą jedną planszę w formacie A2. Tniemy tylko wewnętrzne krawędzie, czyli te które docelowo będą przebiegać przez środek naszej planszy. Ja zaznaczałam je sobie ołówkiem, Wy nie musicie już tego robić, gdyż oznaczyłam Wam linie cięcia w pliku pdf, który możecie pobrać na samym dole.
2. Wszystkie karty łączymy ze sobą na styk i kleimy taśmą.
Uznałam, że bardziej estetyczne będzie klejenie z tyłu. Dlatego posiłkowałam się taśmą papierową. Spasowałam ze sobą plansze, przykleiłam kawałek taśmy papierowej, odwróciłam planszę na drugą stronę i przykleiłam przezroczystą taśmą klejącą na prawie całej długości łączenia.
Prawie, bo jedno łączenie pozostawiłam niesklejone, dzięki temu plansza ładnie się składa (jak na pierwszym zdjęciu pokazowym).
3. Kiedy plansza jest już gotowa wycinamy i sklejamy pionki. Jeżeli chcemy uzyskać ładną linię zgięcia, musimy użyć noża do bigowania, nożyka do tapet ze schowanym ostrzem lub innego narzędzia według własnego pomysłu.
Pionki warto w jakiś sposób oznaczyć. Można je pokolorować, opatrzyć symbolem, nadać imiona itp.
Plastikowa, wyważona kostka będzie o wiele lepsza od papierowej. Jednak w sytuacji nagłej potrzeby możecie złożyć tę, którą znajdziecie w zestawie. Kostka w formie papierowej wydmuszki turla się raczej średnio, żeby to zmienić można równomiernie wypełnić jej środek np. własnoręcznie zrobioną ciastoliną według naszego przepisu :)
4. Na koniec wycinamy karty i możemy zaczynać rozgrywkę!
A, jeszcze jedno. Karty projektowałam zmyślą o tym, aby czarne znaki zapytania wygiąć na drugą stronę i przykleić, ale nie jest to konieczne. Pierwsze kilka rozgrywek proponuję Wam zagrać w zakryte karty – nieznane to jeszcze większa frajda ;)
Mam nadzieję, że moja gra planszowa dostarczy Wam wielu pozytywnych wrażeń!
Gwarantuję, że można spędzić przy niej miło czas, dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat bobrów…
…a nawet zgłębić uniwersalne prawdy życiowe ;)
To jak? Zaczynamy ? :)
Jeżeli spodobała Wam się moja gra planszowa, będzie mi bardzo miło, jeśli zostawicie po sobie komentarz. Będę też wdzięczna za opinie i wrażenia po rozegraniu kilku partii ;)
Zachęcam Was również do udostępniania gry na Facebooku. Gry planszowe to świetny sposób nie tylko na wspólne spędzenie czasu, ale również na podtrzymywanie rodzinnych więzi, naukę komunikacji, rozwijania wyobraźni, pamięci i koncentracji. A więc…